fbpx

Blog

Recenzja: Odruchy oralne u noworodków i niemowląt.

"Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja"
recenzja książki Miry Rządzkiej

W ostatnich latach obserwujemy coraz szersze rozpowszechnienie działań z zakresu wczesnej interwencji logopedycznej. Wiele naszych pacjentów trafia do gabinetów logopedycznych i neurologopedycznych z zaburzeniami, których skutki można było zminimalizować lub całkowicie ich uniknąć przy wczesnym wykryciu przyczyny.

Ze względu na powyższe, oraz przekonanie, iż lepiej jest zapobiegać wystąpieniu trudności niż zwalczać ich następstwa, obserwujemy coraz większą liczbę małych pacjentów naszych gabinetów, a dolna granica wieku podczas pierwszej wizyty u logopedy w gruncie rzeczy nie istnieje. Dogłębna i szeroka diagnostyka neurologopedyczna w okresie noworodkowym i niemowlęcym pozwala na lepszy start dzieci w przyszłość i uniknięcie nawarstwiania się trudności w dalszych latach rozwoju. Jest to także myśl przewodnia rozprawy doktorskiej Miry Rządzkiej: Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Diagnoza i stymulacja, w której autorka posługuje się hasłem „dobro dzieci niech będzie najwyższym prawem”.

 W publikacji znajdziemy szczegółowy opis wszystkich reakcji oralnych, a także sposób ich wywoływania i ewolucję odruchów w toku rozwoju dziecka.  Lektura książki wzbogaci logopedów o obszerną wiedzę teoretyczną, a także umiejętność sprawdzania, czy dany odruch występuje oraz czy jest normatywny, czy też zaburzony. Autorka dołącza do publikacji rozbudowaną Kartę badanie prymitywnych noworodkowych reakcji oralnych.

Szczególną uwagę autorka poświęca specyfice odruchów oralnych u noworodków i niemowląt z zespołem Downa i cytomegalią. W publikacji w wyczerpujący sposób przedstawione są także metody stymulujące zaburzone odruchy oralne, takie jak: mioterapia, Manualna Terapia Dysfagii N.A.P., masaż Shantala, metoda R. Castillo Moralesa, taping kinezjologiczny. Autorka wspomina też o pozycjach do karmienia i ich wpływie na rozwój odruchów oraz o pozycji spoczynkowej języka.

Niewątpliwie jedną z największych zalet publikacji jest fakt, że została ona oparta na obszernym materiale badawczym i wieloletnim doświadczeniu autorki w pracy neurologopedy.
Na podstawie wyników badań opisane zostały  patologie odruchowych reakcji oralnych, nieprawidłowości w realizacji odruchowych reakcji oralnych oraz efekty ich stymulacji. Przeczytamy tu także o najczęstszych mechanizmach kompensacyjnych wykształcanych u dzieci oraz znaczeniu i wpływie ankyloglosji na sposób pobierania pokarmu.

Publikacja jest niezwykle wartościową pozycją, niezbędną w biblioteczce każdego neurologopedy i logopedów specjalizujących się we wczesnej interwencji. Doskonale systematyzuje informacje, otwiera oczy na wiele zagadnień i inspiruje do dalszego pogłębiania wiedzy.

Monika Wąsik – logopeda IEL

 

 

Tutaj możesz zakupić opisaną publikację

Autorką książki jest Mira Rządzka, która prowadzi u nas szkolenia. Sprawdź, może zainteresują i Ciebie:

https://www.instytutlogopedyczny.pl/szkolenia.html

 

 


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

Biuro, szkolenia: +48 505 255 435

Rejestracja na terapię: +48 881 527 414

Kontakt telefoniczny w godzinach 9-15

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl